U jaké banky čerpat hypotéku? Kde je pro mě nejvýhodnější?

U jaké banky čerpat hypotéku? Kde je pro mě nejvýhodnější?

Náklady na bydlení, řeší každý z nás, ať už bydlí ve vlastním, či v pronájmu. Hypotéka, nebo nájem je jedna z největších položek, kterou měsíčně platíme. V České republice bydlí ve vlastním 78,9 % lidí, což je nejvíce v Evropě. Ceny bytů však za posledních 5 let raketově vzrostly, a to v průměru o 85%. Jak mám tedy v této době řešit financování vlastního bydlení, abych neprodělal?  

 

V zásadě máme dvě možnosti, jak si o hypotéku zažádat. Více jak polovina čechů řeší hypoteční úvěr ve své bance, kde mají zřízený svůj běžný účet a řeší zde většinu svých financí. Druhá část žádá o hypotéku s pomocí hypotečního, nebo finančního poradce. Pro jakou variantu se mám rozhodnout a co je pro mě lepší?

 

Nejčastější argumenty, které od lidí slýchám:

  • Ve své bance budu mít hypotéku výhodnější a levnější, když už u ní mám účet

  • V mé bance bude řešení hypotéky mnohem jednodušší a rychlejší

  • Vždyť na tom nic není obejít pár bank, nechat si udělat nabídky a ty porovnat a vybrat tu nejvýhodnější
     

Máte i Vy stejný názor? 

 

Jaké mám zkušenosti ze své několikaleté praxe: 

  • Ve své bance budu mít hypotéku výhodnější a levnější

Banky mají možnost v nějakém rozmezí pracovat s úrokem a s různými poplatky např. za odhad, za čerpání na návrh na vklad apod. Kdo je pro banku zajímavější partner? Klient, který už u banky účet má a nyní si bere hypotéku, s největší pravděpodobností jedinou za život? Nebo poradce, který zastupuje několik klientů a může tak konkrétní bance přivést nového zákazníka, žadatele o hypotéku. V tento moment se banka snaží a nabídne Vám tak lepší podmínky, aby Vás jako nového zákazníka získala.

  • Vždyť na tom nic není obejít pár bank, nechat si udělat nabídky,  porovnat je a vybrat tu nejvýhodnější

Z mé zkušenosti vím, že jen minimum hypoték je  jednoduchých  s bezproblémovým průběhem. U většiny hypoték se najde nějaké „ale“, což může být například  špatná bonita, nedostatečná zástava, nedostatečné vlastní zdroje, apod. Navíc  každá banka používá  jinou metodiku a je vhodná pro různé žadatele. Některá banka je výhodná pro žadatele  zaměstnance, jiná  pro žadatele podnikatele a OSVČ. Některá znevýhodňuje  samožadatele, jiné samožadatel nevadí. Některá  je vhodná pro cizince, v jiné cizinec hypotéku nedostane. Důležité je vědět, kde ve Vašem konkrétním případě o hypoteční úvěr žádat. S tímto rozhodováním a porovnáním jednotlivých bank vám zkušený poradce pomůže a vy tak ušetříte spoustu času i peněz. 

  • Vybráním správné banky a čerpáním hypotéky to nekončí

Dlouhodobá spolupráce s klienty znamená hledat výhodné řešení  i v následujících letech. Správný poradce Vás také upozorní na prodloužení fixace. Banka Vás bohužel na případné navýšení úrokových sazeb často neupozorní a tak se Vám může stát, že obdržíte dopis o konci fixace, kde se Vaše krásná sazba 2,1% zvedá od příštího měsíce na 6,29%. Na dvoumilionové půjčce toto navýšení tvoří cca 4500,- Kč, které byste každý měsíc platili navíc.

Pokud i Vy nyní, nebo i do budoucna, přemýšlíte nad vlastním bydlením. Zamyslete se nad tím, kde je pro Vás výhodnější o hypotéku žádat. Zdali sami, nebo s pomocí finančního poradce. Pokud s tímto velkým životním rozhodnutím potřebujete pomoci, můžete se na mě zdarma obratit a já Vám rád pomohu realizovat Vaše sny. 

 _____

Nejlépe to dokreslí moje osobní zkušenost:

 

Bydlím v rodinném domu po rodičích a tento dům jsem se rozhodl v roce 2005 zrekonstruovat. Vše jsem si řešil sám bez finančního poradce. Projektant mi tenkrát zpracoval projekt pro stavební povolení, rozpočet jsem si připravoval sám, a podle toho to také dopadlo. První rozpočet k žádosti o hypotéku jsem předložil na  600 tis. Těsně před podpisem hypotéky už jsem ale viděl, že je částka nedostatečná  a upravil  ho na 800 tis Kč. Realita ale byla úplně jiná a rekonstrukce nakonec vyšla na víc jak 2 mil Kč. Ani projektant ani v bance mě niko neupozornil, že uvedená částka je nedostatečná. Vyřešení tohoto velkého rozdílu nebylo jednoduché a stálo mě to hodně času a prostředků navíc.  Navíc jsem nedodělal vše, co bylo potřeba. Dnes s odstupem času a se získanými  zkušenostmi si uvědomuji, že pokud bych měl vedle sebe někoho, kdo by mě vedl  v těch důležitých bodech, bylo by vše mnohem jednodušší. Nyní je tato  zkušenost důležitá při mé práci s klienty. Řeším s nimi všechny body a detaily, což jim ušetřím nejen hodně času, ale peněz a i případných problému při realizaci.


 


 

Jmenuji se David Tvrzník a jsem profesionální finanční poradce

Mým cílem je dlouhodobá spolupráce s klienty, kdy řeším jejich finance komplexně jako celek. Na pravidelných schůzkách jim pak dokáži přesně změřit, o kolik se za dobu naší spolupráce jejich majetek zhodnotil. K tomu je potřeba ještě podotknout, že tato služba je pro klienty zcela zdarma, že mi klienti za tuto službu neplatí.

Více informací →

Zpráva s varováním

No more submissions are permitted.